2015-16 ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

Glossomobil – «Γερμανικά σε κίνηση»

Την Παρασκευή  4 Δεκεμβρίου 2015 οι μαθητές της  Α΄ Γυμνασίου είχαν την ευκαιρία να συμμετάσχουν στο πρόγραμμα «Γερμανικά σε κίνηση» και να βιώσουν  με έναν διαφορετικό τρόπο τη γερμανική γλώσσα.
Πρόκειται για ένα πρόγραμμα υπό την αιγίδα της Γερμανικής Πρεσβείας  στην Αθήνα και του Γενικού Προξενείου στη Θεσσαλονίκη. Συντονίζεται από τα Ινστιτούτα Goethe στην Ελλάδα και έχει ως στόχο την εξοικείωση των μαθητών με την ιστορία και τον πολιτισμό της Γερμανίας και  την προώθηση της γερμανικής γλώσσας στη χώρα μας. Ειδικά εκπαιδευμένο διδακτικό προσωπικό  ταξιδεύει με όχημα ? το Glossomobil ?  στην Ελλάδα  για να έρθει σε επαφή με μαθητές, καθηγητές και γονείς και να πραγματοποιήσει μαζί τους ενδιαφέρουσες δράσεις που έχουν σχέση με τη γερμανική γλώσσα και τη χώρα.
Οι μαθητές μας, κατά τη διάρκεια της επίσκεψης του Glossomobil στο σχολείο μας, συμμετείχαν σε δραστηριότητες εντός και εκτός της σχολικής αίθουσας.  Είχαν την ευκαιρία να βιώσουν τα γερμανικά με έναν διαφορετικό τρόπο, ευχάριστο και δημιουργικό. Παρακολούθησαν  video clips, τραγούδησαν, έπαιξαν παιχνίδια, γνώρισαν στοιχεία του γερμανικού πολιτισμού και χρησιμοποίησαν τη γερμανική γλώσσα σε διάφορες ενδιαφέρουσες βιωματικές δραστηριότητες.
Συντονιστές του προγράμματος ήταν η κα Βασιλική Παπαγεωργίου και ο κος Γεώργιος Πετράκης.
Οι υπεύθυνες καθηγήτριες: Β. Ζησίδου Ιωαννάκη και Ε. Αναστασοπούλου