2015-16 ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

Μαθητές της Β΄ τάξης ενημερώνονται για τον ζεόλιθο

Την  Παρασκευή 4 Δεκεμβρίου, στo πλαίσιο των μαθημάτων των Φυσικών Επιστημών, μαθητές της Β΄ Γυμνασίου του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας  Μαΐστρου.
Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα στόχο είχε να γνωρίσει σε μαθητές  την αξία του ζεόλιθου, ενός φυσικού ορυκτού πετρώματος που συναντάται σε υψηλή ποιότητα, αλλά και σε μεγάλες ποσότητες στην περιοχή του Νομού Έβρου.
Η ονομασία «ζεόλιθος» δόθηκε από τον ερευνητή Cronstedt και η κυριολεκτική του σημασία είναι η πέτρα που ζέει (βράζει).
Ο ζεόλιθος είναι στερεό σώμα με μεγάλη ευθραυστότητα και το βασικό του χρώμα είναι το λευκό. Λόγω όμως της ανάμειξής του με άλλα πετρώματα, πολλές φορές πρασινίζει.
Στη Θράκη κύριες πηγές ζεόλιθου βρίσκονται  στις περιοχές της Κίρκης και  του Βόρειου Έβρου (π.χ. Πετρωτά, Μεταξάδες). Τα υπάρχοντα  κοιτάσματα υπολογίζονται σε  100.000.000  περίπου τόνους.
Ο  ζεόλιθος έχει εφαρμογές στη γεωργία, στην κτηνοτροφία, στην Ιατρική και σε κάποιους άλλους τομείς.
Λόγω της μεγάλης ευθραυστότητάς του, μπορεί εύκολα να μετατραπεί σε πούδρα (σκόνη) ή χαλίκια, ανάλογα με την εφαρμογή για την οποία προορίζεται.
Στη γεωργία η  χρήση του ζεόλιθου βοηθάει:

1. Στην ανάπτυξη πιο δυνατών ριζών
  2. Στο να μεγαλώνει το φυτό πιο γρήγορα
  3. Στη δημιουργία πυκνότερου φυλλώματος, άρα και μεγαλύτερου ποσοστού παραγωγής
  4. Στη βελτίωση της ποιότητας του προϊόντος, δηλαδή  του χρώματος, της γεύσης,  του αρώματος (οργανοληπτικές ιδιότητες)

Γενικά ο ζεόλιθος είναι ωφέλιμος για τους οργανισμούς, γιατί απορροφά:

• Τα βαρέα μέταλλα
  • Τις τοξίνες
  • Τις ελεύθερες ρίζες

Ηλιάνα Ζυγερίδου Β2

ZEOTHRAKH

Δείτε την σχετική είδηση από τον ιστότοπο του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας

Εντυπώσεις μαθητών

«Γενικά η επίσκεψη ήταν υπέροχη! Δε γνώριζα από πριν τίποτα για τον ζεόλιθο, αλλά τώρα που έμαθα, θα τον πρότεινα σε πολλούς συγγενείς και φίλους μου, γιατί είναι κρίμα να μη χρησιμοποιείται σε μια χώρα με πλούσια κοιτάσματα ζεόλιθου όπως η Ελλάδα.»

Μπάντας Αθανάσιος Β2

«Πληροφορηθήκαμε πολλά για τις χρήσεις του ζεόλιθου και βρήκα την επίσκεψη ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα.»

Τερζενίδης Μιχάλης Β4

« Ήταν μια πολύ καλή παρουσίαση. Έμαθα πολλά πράγματα, ώστε να χρησιμοποιήσω τον ζεόλιθο κατάλληλα σε πολλούς τομείς. Όμως η φαρμακευτική χρήση του ζεόλιθου μου έκανε τη μεγαλύτερη εντύπωση.»

Κανελέτη Ιωάννα Β2

« Η χρήση που μου έκανε μεγαλύτερη εντύπωση είναι αυτή που προστίθεται ζεόλιθος στο φαγητό των ζώων, για να καθαρίζει το πεπτικό τους σύστημα. Γενικά πολύ ωραία η παρουσίαση! Πήραμε βασικές πληροφορίες που μπορεί να μας φανούν χρήσιμες στο μέλλον.»

Κομήτη Ναταλία Β3

« Δεν ήξερα ότι σε κάποια γήπεδα ποδοσφαίρου χρησιμοποιούν ζεόλιθο!»

Σιβούδη Σοφία Β4

«Δε γνώριζα ότι μέσα στα απορρυπαντικά πλυντηρίου υπάρχει ζεόλιθος!»

Μανασή Μαρία ? Δανάη Β3

«Πήραμε πολλές  και χρήσιμες πληροφορίες για να βελτιώνουμε την καθημερινότητά μας (π.χ. να πίνουμε ζεόλιθο για καλύτερη υγεία). Να τον χρησιμοποιούμε για να έχουμε καλύτερες αποδόσεις στη γεωργία και την κτηνοτροφία.»

Τελίδου Θάλεια Β4

Υπεύθυνοι καθηγητές: Δελιακίδης Π., Δημούδης Στ., Παπαδόπουλος Στ., Παπαδοπούλου Β.