2015-16 ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

1ος Πανέβριος διασχολικός διαγωνισμός Γλώσσας και Ορθογραφίας

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε ο 1ος Πανέβριος διασχολικός διαγωνισμός Γλώσσας και Ορθογραφίας, που διοργανώθηκε σε συνεργασία του Σχολικού Συμβούλου Φιλολόγων Ν. Έβρου, του Συνδέσμου Φιλολόγων Έβρου και του 3ου Γυμνασίου Αλεξανδρούπολης «Δόμνα Βισβίζη».
Στην Α΄φάση του διαγωνισμού (11 Μαρτίου 2016) η οποία πραγματοποιήθηκε σε καθένα από τα 11 Γυμνάσια του Νομού που συμμετείχαν σ΄αυτόν, αναδείχτηκαν οι 3 μαθητές από κάθε σχολείο με την υψηλότερη βαθμολογία.
Η τελική φάση έλαβε χώρα στις 20 Μαρτίου, στο 3ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης «Δόμνα Βισβίζη», σε κοινά για όλους τους μαθητές θέματα, που ορίστηκαν από επιστημονική επιτροπή , όπως άλλωστε συνέβη και στην Α΄ φάση του διαγωνισμού.
Πριν από την έναρξη του διαγωνισμού, η οργανωτική επιτροπή υποδέχτηκε τους μαθητές, τους συνοδούς γονείς και καθηγητές, ενώ χαιρετισμό απηύθυνε ο Διευθυντής Β΄/θμιας Εκπαίδευσης Έβρου, κος Αποστολακούδης.
Στη συνέχεια- και μετά την αξιολόγηση των γραπτών-αναδείχτηκαν και βραβεύτηκαν οι 3 πρώτοι μαθητές, ενώ όλοι οι μαθητές που συμμετείχαν στην τελική φάση έλαβαν έπαινο συμμετοχής καθώς και αναμνηστικό δώρο.
Αξίζουν συγχαρητήρια στους μαθητές που διακρίθηκαν αλλά και σε όσους συμμετείχαν σ΄αυτόν, στους καθηγητές και τους γονείς τους για την παρότρυνση και τη στήριξή τους και σε όλους όσοι συνέβαλαν στην επιτυχή υλοποίηση του διαγωνισμού για πρώτη φορά στον Νομό μας.
Με την ευχή αυτός να γίνει θεσμός, ανανεώνουμε το ραντεβού μας του χρόνου στο 2ο Γυμνάσιο Διδυμοτείχου.
Ευχαριστούμε θερμά την Α΄και Β΄ ΕΛΜΕ Έβρου καθώς και το ΠΕΚ Αλεξανδρούπολης για την οικονομική στήριξη.
2016-03-20 09.03.11 pm copy