2015-16 ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

«Δημιουργώντας μια ποίηση πάνω από κάθε καταστροφή»

ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΟΙΗΣΗΣ
21 ΜΑΡΤΙΟΥ 2016

Η ενασχόληση των μαθητών με τη Λογοτεχνία και ειδικότερα με την Ποίηση ενισχύει την αισθητική τους καλλιέργεια και αποτελεί ύψιστο μορφωτικό αγαθό. Σε μια εποχή μεγάλων προκλήσεων, όπως είναι η σημερινή, οφείλουμε να συνδέσουμε τη Λογοτεχνία με την ανθρώπινη εμπειρία, προκειμένου να κατανοήσουμε τον κόσμο στον οποίο ζούμε αλλά και τον εαυτό μας.  Γιαυτό λοιπόν αποφασίσαμε να μυήσουμε τους μαθητές μας στον κόσμο της Ποίησης, η οποία είναι δυνατόν να λειτουργήσει ως καταφύγιο σε δύσκολους καιρούς αλλά και ως σημείο συνάντησης με τα εσώτατα του εαυτού μας. Οι μαθητές λοιπόν με βάση την εφαρμογή διδακτικού σεναρίου:

• Ήρθαν σε επαφή με ένα μεγάλο εύρος ποιημάτων, παιδαγωγικά κατάλληλων και σύμμετρων προς την ηλικία και τα ενδιαφέροντά τους.
  • Αξιοποίησαν ανοιχτά σώματα κειμένων όπως είναι η ιστοσελίδα του Σπουδαστηρίου Νέου Ελληνισμού και η Ανεμόσκαλα του Κέντρου Ελληνικής Γλώσσας, με στόχο να εντοπίσουν συνδέσεις και διασυνδέσεις θεματικών μοτίβων που τους κινητοποιούν συναισθηματικά.
  • Επέλεξαν οι ίδιοι τον τρόπο συμμετοχής τους στην εκδήλωση (η οποία ήταν άλλωστε προαιρετική).
  • «Συνομίλησαν» με άλλες τέχνες, καθώς τους δόθηκε η δυνατότητα να εκφραστούν πολυτροπικά, με χορό, τραγούδι, ζωγραφική, μουσική.
  • Παρουσίασαν και δικά τους ποιήματα.
  • Συνάντησαν, μετά από πρόταση του Συνδέσμου Φιλολόγων Νομού Έβρου, μια ποιήτρια, την κ. Βάγια Κάλφα, με καταγωγή από την Αλεξανδρούπολη και βραβευμένη από την Ακαδημία Αθηνών, η οποία επιχείρησε να τους εισαγάγει στη μαγεία που ονομάζεται Ποίηση.
  • Προβληματίστηκαν για το ρόλο της Ποίησης σε καιρούς κρίσης, αναρωτήθηκαν αν μπορεί ένα ποίημα να κινητοποιήσει προς την αλληλεγγύη προς τους πρόσφυγες, τους μετανάστες, τους κατατρεγμένους αυτής της γης.

Με αυτό τον τρόπο:

• Προωθείται η φιλαναγνωσία.
  • Η σχολική τάξη γίνεται μια κοινότητα αναγνωστών.
  • Μυούνται οι μαθητές στη δημιουργική γραφή.
  • Εκφράζονται πολυτροπικά.
  • Αξιοποιούν παιδαγωγικά και μαθησιακά ορθά το διαδίκτυο.

Ας δημιουργήσουμε μια Ποίηση πάνω από κάθε καταστροφή (Μανόλης Αναγνωστάκης). Είναι παιδιά πολλών ανθρώπων τα λόγια μας (Γιώργος Σεφέρης) αλλά σαν πρόκες πρέπει να καρφώνονται οι λέξεις, να μην τις παίρνει ο άνεμος (Μανόλης Αναγνωστάκης). Ας ευχηθούμε να γίνει για τους μαθητές μας αλλά και για όλους μας η Ποίηση «το καταφύγιο που φθονούμε» (Κώστας Καρυωτάκης). Ένα καταφύγιο που μας περιλαμβάνει όλους, αυτόχθονες, μετανάστες και πρόσφυγες.
Ευχαριστούμε την κ. Βάγια Κάλφα για τη μεστή παρουσία της στην εκδήλωση. Τις συναδέλφους Ζαφειρία Κουκίου, Ολυμπία Χαβρουζά. Κυρίως όμως όλους τους μαθητές της Β΄ Γυμνασίου που συμμετείχαν στην προετοιμασία και την εκδήλωση με πάθος και διαδραστικό ενθουσιασμό

Η Υπεύθυνη καθηγήτρια
Βάγια Ζήκα