2015-16 ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

Με αφορμή την Ημέρα κατά της Βίας στο Σχολείο?

Η  6η Μαρτίου καθιερώθηκε ως Πανελλήνια  ημέρα κατά της  Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού με στόχο την πρόληψη του φαινομένου. Για την ημέρα αυτή πραγματοποιήθηκε εκδήλωση από την Ομάδα Αγωγής Υγείας του σχολείου σε συνεργασία με την Ομάδα Δράσεων Πρόληψης.
Οι μαθητές, μετά από τα αποτελέσματα σχετικής έρευνας που πραγματοποίησαν στο σχολείο με τη συμμετοχή περίπου 200 μαθητών από τη Β΄ και Γ΄ τάξη,  σκέφτηκαν και έφτιαξαν τα δικά τους βίντεο, για να εκφράσουν την παρενόχληση στην παρέα, στο σχολείο, στο διαδίκτυο, αλλά ουσιαστικά να τονίσουν τον  σεβασμό απέναντι στους άλλους, απέναντι στο σχολείο, απέναντι στον εαυτό μας!
Πιστεύουμε ότι το   σχολείο είναι μια μικρή κοινωνία μέσα στην  οποία  δεν αποκτούμε μόνο γνώσεις, αλλά κυρίως
δεξιότητες,
συμπεριφορές,
στάσεις,
φιλίες (πολλές φορές παντοτινές),
που θα μας βοηθήσουν να δημιουργήσουμε υγιείς σχέσεις.
Έτσι η ζωή μας μεταμορφώνεται και  γεμίζει χρώματα η κάθε μικρή και φευγαλέα στιγμή!
 Υπεύθυνοι καθηγητές:
Παπασιαπαλίνη Αναστασία, Χαβρουζά Ολυμπία, Ζήκα Βάγια, Μπόζιου Μαρία