2015-16 ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

Η εκδρομή μας στην Ξάνθη

Συμμετείχαν οι ομάδες: “Τα 3 Βέλη” και “Play the Game”

Μουσική επένδυση video:Τσιαρδάκας Πασχάλης Β4
Το  πρώτο διήμερο του Απρίλη 55 μαθητές με τους  συνοδούς μας,   κ. Α. Καραγεωργίου, κ. Μ. Τσίμα και Σ. Παπαδόπουλο,   αποφασίσαμε να επισκεφθούμε την     Ξάνθη. Επιβιβαστήκαμε πουρνό ? πουρνό 6:00 π.μ. στο τρένο  και τσαφ-τσουφ περάσαμε από τα μαγευτικά τοπία των βουνών, των ποταμών της γύρω περιοχής. Για πολλά παιδιά ήταν η πρώτη τους φορά με τρένο.
 Και να, η πανέμορφη Ξάνθη! Τακτοποίηση στο ξενοδοχείο και μετά απόλαυση της περιήγησης  «Το μονοπάτι της ζωής» δίπλα στον ποταμό  Κόσυνθο. Μια απόσταση γύρω στο χιλιόμετρο, γεμάτη νερά, καταρράκτες, σπηλιές και πολύ πράσινο.
 Μετά Λαογραφικό μουσείο, Παλιά πόλη, Πινακοθήκη, τσάρκες, μάσες και πολλή πλάκα και παιχνίδι. Επόμενος σταθμός το Πανεπιστήμιο. Σχολές, Graffiti  και όνειρα μια μέρα να περάσουμε επίσημα τις πύλες του.  Το βράδυ στο ξενοδοχείο χαμός! Ανέκδοτα, πλάκες, μέτρια φασαρία και συνοδοί να τρέχουν πάνω ? κάτω! Την άλλη μέρα, πρωινό  και πεζοπορία για το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας. Αρκούδες, όχι σαν αυτές του Ντι Κάπριο, λύκοι, αλεπούδες, πουλιά και γενικά βαλσαμωμένη όλη η πανίδα της περιοχής. Επόμενη στάση η περιβόητη Λαϊκή της Ξάνθης. Φωνές, προσφορές και ο Βαλκάνιος έμπορος να διαπρέπει. Πάλι παλιά πόλη, τοπία, καταστήματα και πανέμορφοι άνθρωποι. Τέλος «Το σπίτι της Σκιάς».   Όλα τα λεφτά μάγκες! Φαντασία, δημιουργία, πρωτοτυπία, δε θέλαμε να φύγουμε από την έκθεση. Ο καλλιτέχνης με σκουπίδια και ανακυκλώσιμα υλικά δημιούργησε σκιές προβληματισμού, ομορφιάς και αποκάλυψης. Μετά φαγητό και  τσάρκα στις παλιές Καπναποθήκες (έκθεση φωτογραφίας Κυπρίων φοιτητών  και «κοντσέρτο πιάνου» του συμμαθητή μας Δημήτρη Μπουντζή).
Και να πάλι στον σταθμό να περιμένουμε το τρένο για επιστροφή. Γλέντι, μουσική, χορός και οι επιβάτες να μη θέλουν να κατεβούν στον προορισμό τους. Υπέροχα!
Μετά από όλα αυτά έχουμε να πούμε  ένα μεγάλο ευχαριστώ στους συνοδούς, τους ξεναγούς, στο τρένο και στην πανέμορφη Ξάνθη.  Να το ξανακάνουμε!!!