2015-16 ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

Η ομάδα «ΜαθΑΙΝΟντας για την Αίνο» στο ιστορικό μουσείο Αλεξ/πολης

Στο πλαίσιο του πολιτιστικού προγράμματος με θέμα «ΜαθΑΙΝΟντας για την Αίνο», την Τρίτη 29/3/2016 το 1ο Γυμνάσιο Χαλανδρίου επισκέφτηκε  τον χώρο του σχολείου μας, μετά από την όμορφη εκπαιδευτική επίσκεψη που πραγματοποιήσαμε από κοινού στην Αδριανούπολη και στην Αίνο.
Ξεναγήθηκαν στο σχολείο μας και στη συνέχεια οι μαθητές/τριες του προγράμματός μας και του Γυμνασίου Χαλανδρίου οδηγηθήκαμε στο ιστορικό μουσείο Αλεξ/πολης (που ήταν πολύτιμος συνεργάτης στην προσπάθειά μας), όπου παρουσιάσαμε ένα δρώμενο ¨μουσειακή αφήγηση¨. Το δρώμενο προέκυψε από  συνεντεύξεις,  μαρτυρίες ανθρώπων των οποίων οι πρόγονοι κατάγονται από την Αίνο και  μετακινήθηκαν από την Αίνο προς τη Δυτική Θράκη λόγω της ανταλλαγής των πληθυσμών.
Επιχειρήσαμε τη δραματοποίηση των συνεντεύξεων, σε συνεργασία με την ιστορικό – αρχαιολόγο του Ιστορικού Μουσείου Αλεξανδρούπολης, κ. Αγνή Καραγιάννη.
Παρουσιάσαμε το δρώμενο εμπλουτισμένο με μια χορογραφία που  προετοίμασαν μαθήτριες, όπως και με τη συνοδεία μουσικών οργάνων που έπαιξαν  μαθητές και μαθήτριες της ομάδας μας.
Καθηγητές και μαθητές από το Γυμνάσιο Χαλανδρίου έμειναν απλά έκθαμβοι, κατενθουσιασμένοι, γεμάτοι, κατά τη δική τους δήλωση.
Κατά την άποψη της κυρίας Καραγιάννη, ¨ο χρόνος αποδεικνύεται άχρονος  ΠΡΟΣΦΥΓΙΑ¨.
Στο τέλος δημιουργήσαμε όλοι τον κύκλο της αγάπης και αναφωνήσαμε ¨σεβασμός στο παρελθόν, ελπίδα στο μέλλον¨.
Υπεύθυνοι καθηγητές: Χαριτούδη Σ.,  Κίτσος Δ., Ζησίδου Β., Παταπάτη Ευ. (διευθύντρια)