Εκδήλωση για τον εθελοντισμό "Όταν θέλω μπορώ"

Την Τετάρτη 21 Σεπτεμβρίου μαθητές  από την πρώτη τάξη του σχολείου μας παρευρέθηκαν σε εκδήλωση με θέμα τον εθελοντισμό, στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του 4ου Γυμνασίου Αλεξανδρούπολης, που διοργάνωσε  η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Έβρου, δια της Υπευθύνου Σχολικών Δραστηριοτήτων και της ομάδας Φυσικής Αγωγής.
Η εκδήλωση έγινε με αφορμή την προσπάθεια ομάδας φίλων, ανάμεσά τους και ο συμπολίτης μας Αβραμίδης Σταύρος, όλοι τους εθελοντές ποδηλάτες,  που ξεκίνησαν μια ανοιχτή εκδρομή κατά μήκος της Ευρώπης, με σκοπό την  προώθηση  της ειρήνης και της ισότητας μεταξύ των πολιτών του κόσμου, καθώς επίσης και τη συγκέντρωση χρημάτων για τους πρόσφυγες που φιλοξενούνται στην Ελλάδα.
Ο κ. Αβραμίδης είπε στους μαθητές ότι η αγάπη για τη φύση και το ποδήλατο συνδυάστηκε με την πρόκληση για μια μεγάλη διευρωπαϊκή ποδηλατοβόλτα. Μια ποδηλατάδα 3.750 χιλιομέτρων από το Cardiff της Ουαλίας μέχρι τα ελληνοτουρκικά σύνορα, στους Κήπους του Έβρου. Οι φίλοι ποδηλάτες  διέσχισαν 16 χώρες σε  έναν μήνα, ευαισθητοποιώντας τον κόσμο σε κοινωνικά θέματα. Στους μαθητές μας, που εντυπωσιάστηκαν από την προσπάθεια αυτής της ομάδας, πέρασε το μήνυμα πως «όταν θέλω μπορώ».