Διάκριση σε Eυρωπαϊκό Διαγωνισμό για τα Δάση

Το χρονικό διάστημα από  27 Σεπτεμβρίου μέχρι και 1 Οκτωβρίου, τριμελής ομάδα μαθητριών της Γ΄ Τάξης του Σχολείου μας που αποτελούνταν από την  Ιωάννα Αριάδνη Κανελέτη, Δανάη ΔημητρίουΑλεξία Μυρσίνη Αγγελίδου και την καθηγήτρια Παπαδοπούλου Βασιλική ταξίδεψαν στη Λετονία, για να πάρουν μέρος στον Ευρωπαϊκό διαγωνισμό ?Young People in European Forests?.
Προηγήθηκε ο Πανελλαδικός διαγωνισμός για τα Δάση και τη Δασοπονία που διοργανώθηκε από το Υπουργείο Περιβάλλοντος και Ενέργειας, τον Φορέα Διαχείρισης Πάρνηθας και το Υπουργείο Παιδείας, όπου η ομάδα κατέκτησε την 1η θέση μεταξύ 159 ομάδων.
Οι μαθήτριες προετοιμάστηκαν σε εξεταστέα ύλη που υπήρχε αναρτημένη στην ιστοσελίδα του διαγωνισμού στην αγγλική γλώσσα.
Τα θέματα της εξεταστέας ύλης αφορούσαν την εξέλιξη των Δασών στην Ευρωπαϊκή ήπειρο, καθώς και την ιδιαίτερη χλωρίδα και πανίδα κάθε περιοχής. Επίσης υπήρχαν αναφορές για τη σχέση του ανθρώπου με το Δάσος κατά την πορεία των χρόνων και τις μορφές διαχείρισης που εφαρμόζει η κάθε χώρα.  Ιδιαίτερη αναφορά υπήρχε για τα μέτρα προστασίας των Δασών και τις προστατευόμενες περιοχές.
Η διαμονή στη  Λετονία έγινε στο Jaunmokas Palace , ένα κάστρο εποχής 1901, που χτίστηκε  για τον δήμαρχο της Πρωτεύουσας και χρησίμευε ως εξοχική κατοικία. Εσωτερικά υπήρχε Μουσείο με εκθέματα από ξύλινες κατασκευές, παιχνίδια, βαλσαμωμένα ζώα  και εργαλεία που χρησίμευαν σε ξυλοκόπους. Επιπλέον υπήρχαν σε προθήκες ενδημικά είδη της χλωρίδας, όπου ο καθένας θα μπορούσε να παρατηρήσει τα χαρακτηριστικά και τις διαφορές του κάθε είδους.  Ο περιβάλλων χώρος του κάστρου ήταν ένα καταπράσινο πάρκο με λίμνη και βοηθητικούς χώρους.
Ο διαγωνισμός πραγματοποιήθηκε μέσα στο πάρκο Tervete, ένα από τα 42 φυσικά πάρκα που υπάρχουν στη Λετονία. Οι μαθητές δημιούργησαν μικτές τριμελείς ομάδες από διαφορετικές χώρες και μέσα στην έκταση που καταλάμβανε το πάρκο αναζητούσαν τις ερωτήσεις σε  σημεία μέσα στο Δάσος, επέλεγαν  τις απαντήσεις  χρησιμοποιώντας έναν μηχανισμό αναγνώρισης της ομάδας και καταχωρούσαν  την απάντηση (finger princes). Υπήρχε ένας κεντρικός υπολογιστής που συνέλεγε τα αποτελέσματα για κάθε ομάδα.
Το συγκεκριμένο πάρκο αποτελούνταν από επιμέρους θεματικά πάρκα με συγκεκριμένες δραστηριότητες και χώρους για μάθηση και αναψυχή.
Οι μικτές ομάδες διαγωνίστηκαν επιπλέον  στον σχεδιασμό ενός poster και  το παρουσίασαν στην ολομέλεια  με την παράλληλη αφήγηση ενός δρώμενου που εμπνεύστηκαν.  Τα θέματα ήταν διαφορετικά για κάθε ομάδα, αλλά όλα είχαν σχέση με το Δάσος και τον άνθρωπο.
Οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να βαθμολογήσουν τις άλλες ομάδες, όπως και τα μέλη της επιτροπής.
Στο τέλος ανακηρύχτηκαν οι τρεις πρώτες σε βαθμολογία ομάδες. Την Τρίτη θέση κατέλαβε η ομάδα της Ιωάννας Αριάδνης Κανελέτη, που μαζί με μαθητή από την Αυστρία και μαθήτρια από την Πολωνία μας εξιστόρησαν τη σχέση του ανθρώπου με τα μανιτάρια που φύονται στο δάσος και απάντησαν σωστά στην πλειοψηφία των ερωτήσεων.
Ευχαριστούμε την κ. Δερβένη Άννα που εργάζεται στον Φορέα Διαχείρισης Πάρνηθας για τη συνεργασία, τη βοήθεια και  τις ενέργειές της, ώστε το ταξίδι της ομάδας, η διαμονή, καθώς και η γνωριμία με τη χώρα που διεξήχθη ο διαγωνισμός να γίνει ευχάριστη και εποικοδομητική.
Η εμπειρία που αποκόμισαν οι τρεις μαθήτριες και η συνοδός καθηγήτρια ήταν πρωτόγνωρη και πολύπλευρη. Ο ενθουσιασμός εκφράστηκε  για τις δραστηριότητες που συμμετείχαν, για την οργάνωση που υπήρχε, για τη συνεργασία που παρατηρήθηκε στις μικτές ομάδες των μαθητών και τη φιλία που αναπτύχθηκε.
Το ταξίδι μας στη Λετονία για τον διαγωνισμό ?Young People in European Forests? μπορώ να πω ότι ήταν από τα καλύτερα ταξίδια που έχω κάνει ποτέ !!  Όλη η εμπειρία ήταν αξέχαστη. Η συνεργασία με τα παιδιά ήταν πολύ καλή και τα μέρη που είδαμε ήταν όλα πανέμορφα. Αν μου δινόταν η ευκαιρία θα ήθελα να ξαναεπισκεφτώ τη Ρίγα και ίσως να συναντήσω κάποια από τα παιδιά.                                                                    Δημητρίου Δανάη
Ήταν μια υπέροχη εμπειρία. Γνωρίσαμε πολλά παιδιά από άλλες χώρες, με τα οποία κρατάμε επαφή και δοκιμάσαμε νερό με λεμόνι !! Η Λετονία είναι πανέμορφη χώρα αλλά έχει πολύ κρύο. Η Ρίγα έχει υπέροχα νεοκλασικά κτίρια και απουσιάζουν οι ουρανοξύστες και οι ψηλές πολυκατοικίες. Η οργάνωση του διαγωνισμού ήταν άψογη. Αποκτήσαμε αρκετές γνώσεις για τα δάση. Περάσαμε υπέροχα και είχαμε καλή παρέα.                                                                                                                                                            Αγγελίδου Αλεξία
Το ταξίδι στη Λετονία μου έχει αφήσει πολύ ωραίες εμπειρίες αλλά και αναμνήσεις. Δε θα ξεχάσω ποτέ την πολύ ωραία διαμονή που μας χάρισαν οι Λετονοί σ? αυτό το υπέροχο κάστρο. Τα τοπία εκεί είναι μαγευτικά με αποκορύφωμα το τεράστιο δάσος στην Τερβέτε. Είναι ένα από τα πιο ωραία δάση στην Ευρώπη. Η οργάνωση του Διαγωνισμού ήταν μεν πιεστική,  αλλά ήταν διασκεδαστική και ωραία. Οι άνθρωποι του διαγωνισμού ήταν πολύ φιλόξενοι και μας υποδέχτηκαν με ενθουσιασμό.                                                                                                            Κανελέτη Ιωάννα
Συγχαρητήρια και στις τρεις!!!!