Πρόγραμμα Σχολικής Διαμεσολάβησης

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΔΙΑΜΕΣΟΛΑΒΗΣΗΣ

Υπεύθυνη Καθηγήτρια: Βάγια Ζήκα

ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ, ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΙ, ΠΡΟΛΑΜΒΑΝΩ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΒΙΑΣ ΚΑΙ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΥ
 Στο 3ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης «Δόμνα Βισβίζη» για πρώτη φορά κατά το σχολικό έτος 2016-2017 υλοποιείται Πρόγραμμα Σχολικής Διαμεσολάβησης με υπεύθυνη εκπαιδευτικό την κ. Βάγια Ζήκα, Φιλόλογο, υπεύθυνη της Ομάδας Δράσεων Πρόληψης σε σχέση με φαινόμενα Βίας και Σχολικού εκφοβισμού. Σχολική Διαμεσολάβηση είναι η ειρηνική επίλυση διαφορών μεταξύ των μαθητών μέσω παρέμβασης ειδικά επιμορφωμένων εκπαιδευτικών και μαθητών ως διαμεσολαβητών. Επιδιώκεται με την υλοποίηση του προγράμματος, το οποίο πραγματοποιείται στο πλαίσιο των δράσεων της ΟΔΠ του 3ου Γυμνασίου Αλεξανδρούπολης,  να καλλιεργήσουν οι μαθητές δεξιότητες και στάσεις μέσω των οποίων:

1. Οι ίδιοι- θα ενισχύσουν την Αυτοεκτίμησή τους, θα συμβάλουν στη Συναισθηματική και Ψυχοκινητική τους Ανάπτυξη (Αξίες ζωής που καλλιεργούνται: Σεβασμός, αγάπη, ειρήνη, συνεργασία, υπευθυνότητα, ανεκτικότητα, ελευθερία, τιμιότητα, ευγένεια, προσφορά), θα προσδώσουν ποιότητα στις Διαπροσωπικές τους Σχέσεις, θα οδηγηθούν μέσω της Ενεργητικής ακρόασης των θέσεων των άλλων και στην Ενσυναίσθηση.
  2. Το σχολικό περιβάλλον (σχολική κοινότητα)- θα αντιμετωπίζει λιγότερα φαινόμενα υποτροπής επιθετικών και βίαιων συμπεριφορών, καθώς και σχολικού εκφοβισμού. Επίσης θα ενισχυθούν οι σχέσεις εμπιστοσύνης μεταξύ των μαθητών αλλά και μεταξύ εκπαιδευτικών και μαθητών.

Γενικά σκοπός της Σχολικής Διαμεσολάβησης είναι η βελτίωση του κλίματος στη σχολική κοινότητα.
Στο παραπάνω πλαίσιο και λίγο μετά τη συγκρότηση της παιδαγωγικής ομάδας των μαθητών ξεκίνησε η συνεργασία μας με το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων και συγκεκριμένα με το Παιδαγωγικό Τμήμα Νηπιαγωγών και το Εργαστήριο Παιδαγωγικής και Διδακτικής Μεθοδολογίας. Ο επιστημονικά υπεύθυνος του Δικτύου Σχολείων Σχολικής Διαμεσολάβησης Επίκουρος Καθηγητής κ. Θεόδωρος Θάνος, με τη βοήθεια της επιστημονικής ομάδας του Εργαστηρίου Παιδαγωγικής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και σε συνεργασία με το Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης και το ΠΕΚ Αλεξανδρούπολης, πραγματοποίησε βιωματικό σεμινάριο για τη Σχολική Διαμεσολάβηση, το οποίο παρακολούθησαν δάσκαλοι και καθηγητές του Νομού μας στο 3ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης την Κυριακή 4 Δεκεμβρίου 2016. Σε χωριστή αίθουσα και με ειδικούς εκπαιδευτές εκπαιδεύτηκαν οι μαθητές της ομάδας μας και η υπεύθυνη καθηγήτρια κ. Βάγια Ζήκα, όπως επίσης και οι κυρίες Παπασιαπαλίνη Αναστασία και Χαβρουζά Ολυμπία, εκπαιδευτικοί του σχολείου μας.

Μέσα από μια σειρά στοχευμένων βιωματικών δράσεων οι μαθητές της σχολικής διαμεσολάβησης εξοικειώθηκαν με τις τεχνικές της ενεργητικής ακρόασης και της ενσυναίσθησης, αλλά και ήρθαν για πρώτη φορά σε επαφή με το Πρωτόκολλο της Σχολικής Διαμεσολάβησης και μπήκαν στον ρόλο του Διαμεσολαβητή μέσω εικονικών διαμεσολαβήσεων. Είναι χαρακτηριστικό ότι αμέσως μετά την εκπαίδευση οι μαθητές παρουσίασαν εικονική διαμεσολάβηση στους εκπαιδευτικούς που παρακολούθησαν το σεμινάριο (4/12/2016) αλλά και σε ευρύτερο ακροατήριο την επόμενη μέρα, 5 Δεκεμβρίου 2016 στο Δημοτικό Θέατρο Αλεξανδρούπολης στην Ημερίδα «Πολιτικές για την αντιμετώπιση της σχολικής βίας», παρουσία του Προέδρου του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής κ. Γεράσιμου Κουζέλη.
Ευχαριστούμε θερμότατα για τη μοναδική εμπειρία τον κ. Θάνο, τον κ. Αθανάσιο Καραφύλλη, καθηγητή του ΔΠΘ, την κ. Αλεξάνδρα Γκουλιάμα, Υπεύθυνη του Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων Έβρου και την κ. Ανδρομάχη Μπούνα, Υποψήφια Διδάκτορα του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και εκπαιδεύτριά μας!
Εμείς… συνεχίζουμε την εντατική μας εκπαίδευση στη Σχολική Διαμεσολάβηση!
Μαθητές που συμμετέχουν:
Β΄ Τάξη