Ενημέρωση για τον Σχολικό Επαγγελματικό Προσανατολισμό

Στο πλαίσιο των ενημερωτικών επισκέψεων των γυμνασίων της πόλης μας με στόχο την αποτελεσματική ενημέρωση και πληροφόρηση των μαθητών και μαθητριών της Γ? τάξης Γυμνασίου για τον Επαγγελματικό Προσανατολισμό, οι μαθητές του 3ου Γυμνασίου Αλεξανδρούπολης «Δόμνα Βισβίζη» επισκέφθηκαν   την Τρίτη 7 Μαρτίου 2017 το 1ο και 2ο ΕΠΑΛ, καθώς και το Εργαστηριακό Κέντρο Αλεξ/πολης.  Εκεί ενημερώθηκαν από τους  Διευθυντές των σχολείων  και  τους υπεύθυνους καθηγητές  για τους  τομείς και τις ειδικότητες  που λειτουργούν  και ξεναγήθηκαν  στους εργαστηριακούς χώρους για τις πιθανές εκπαιδευτικές επιλογές σε ό,τι αφορά την Επαγγελματική Εκπαίδευση.
Στη διάρκεια της επίσκεψης οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν έκθεση με έργα μαθητών και μαθητριών του 1ου και 2ου ΕΠΑΛ Αλεξανδρούπολης, που υλοποιήθηκαν κατά το τρέχον σχολικό έτος στους χώρους του Εργαστηριακού Κέντρου.
Επίσης, την Τετάρτη 15 Μαρτίου 2017 και ώρα 18:00 το απόγευμα το 3ο Γυμνάσιο Αλεξ/πολης «Δόμνα Βισβίζη» και ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου σε συνεργασία με το Κέντρο Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού Αλεξανδρούπολης πραγματοποίησε ομιλία-ενημέρωση με θέμα «Εκπαιδευτικές  Διαδρομές μετά το Γυμνάσιο». Η εκδήλωση περιελάμβανε  ενημέρωση από την υπεύθυνη του τμήματος Σχολικού και Επαγγελματικού Προσανατολισμού κ. Μοσχοβία Λαμπρακάκη, καθώς και παρουσίαση των τομέων και ειδικοτήτων των Επαγγελματικών Λυκείων από εκπροσώπους των σχολείων.
Γιάννης Σκαλιστής και Τερζενίδης Μιχαήλ  Γ4
Φωτορεπορτάζ: Βαϊράμης Κων/νος Γ1