2017-18 ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

Συνάντηση με τους γονείς των μαθητών της Α΄ Γυμνασίου

Η πρώτη καθιερωμένη συνάντηση με τους γονείς των μαθητών της Α΄ Γυμνασίου πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 9 Οκτωβρίου 2017 στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου μας.
Τον συντονισμό της συνάντησης είχε η διευθύντρια κ. Παταπάτη Ευφροσύνη, η οποία μίλησε στους γονείς για το όραμα και τους στόχους του σχολείου, τους ενημέρωσε για τον εσωτερικό κανονισμό και τόνισε τον υποστηρικτικό ρόλο της διεύθυνσης και του διδακτικού προσωπικού για την ομαλή μετάβαση των μαθητών από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο και την προσαρμογή τους στο νέο τους σχολικό περιβάλλον.
Οι γονείς ανταποκρίθηκαν στην πρόσκληση των εκπαιδευτικών και είχαν την ευκαιρία για μια πρώτη γνωριμία μαζί  τους, εγκαινιάζοντας έτσι τη μεταξύ τους συνεργασία, η οποία, όπως τόνισε και η διευθύντρια, είναι καθοριστικής σημασίας για την επίτευξη των στόχων που θέτουν οι εκπαιδευτικοί και οι γονείς από κοινού.
Ακολούθησε ο χαιρετισμός της εκπροσώπου του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων κ. Σούλη Λεμονιάς, καθώς και της ψυχολόγου κ. Γιαννακίδου Φωτεινής και της κοινωνικής λειτουργού κ. Χατζίδου Γεωργίας, οι οποίες με τη σειρά τους ζήτησαν τη συνδρομή και τη συνεργασία των γονιών για το καλό των παιδιών.
Αμέσως μετά προβλήθηκε βίντεο με τις δραστηριότητες του σχολείου κατά τη διάρκεια της προηγούμενης σχολικής χρονιάς, το οποίο επιμελήθηκε η υποδιευθύντρια κ. Κυριακοπούλου Φωτεινή και στη συνέχεια η υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων κ. Τσιροπούλου Σοφία τόνισε τα οφέλη από τη συμμετοχή των παιδιών σε ομάδες και προγράμματα σχολικών δραστηριοτήτων.
Τέλος, τον λόγο πήραν εκπαιδευτικοί όλων των ειδικοτήτων που διδάσκουν στην Α΄ τάξη, οι οποίοι ενημέρωσαν τους γονείς για το διδακτικό τους αντικείμενο και ευχήθηκαν καλή χρονιά σε όλους.
Κείμενο – Φωτογραφίες: Κιτσάτη Μαρία