2017-18 ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

Καλωσόρισμα των μαθητών της Α΄ Γυμνασίου

Τη Δευτέρα 2 Οκτωβρίου 2017, στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου μας, πραγματοποιήθηκε το καλωσόρισμα των μαθητών της Α΄ τάξης. Αρχικά μαθητές της Γ΄ τάξης μίλησαν για τη σχολική ζωή, μοιράστηκαν μαζί τους τις θετικές εμπειρίες που έχουν αποκομίσει από το 3ο Γυμνάσιο και υποσχέθηκαν ότι θα τους βοηθήσουν να προσαρμοστούν στο νέο σχολικό περιβάλλον.
Στη συνέχεια πήρε τον λόγο η διευθύντρια κ. Παταπάτη Ευφροσύνη, η οποία  καλωσόρισε τους καινούριους μαθητές και μαθήτριες, αναφέρθηκε στον εσωτερικό κανονισμό του σχολείου και τους παρακίνησε να τον διαβάσουν.  Μίλησε επίσης για τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις που έχουμε ως μαθητές και για τον σεβασμό που όλοι αξίζουμε  και όλοι οφείλουν να δείχνουν και στους άλλους.
Αμέσως μετά η διευθύντρια παρουσίασε την κ. Παπασιαπαλίνη Αναστασία, γενική   σύμβουλο της Α΄ τάξης, καθώς επίσης και την κοινωνική λειτουργό κ. Γεωργία Χατζίδου και την ψυχολόγο κ. Γιαννακίδου Φωτεινή, οι οποίες θα βρίσκονται κάθε Δευτέρα στο σχολείο μας και μπορούν να απευθύνονται σ΄ αυτές μαθητές, καθηγητές και γονείς για ό,τι χρειαστούν.
Από τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων μίλησε η κ. Σούλη Λεμονιά, η οποία  παρακίνησε τους μαθητές να συμμετέχουν και να εκφραστούν μέσα από τις ομάδες και τα προγράμματα σχολικών δραστηριοτήτων και ευχήθηκε με τη σειρά της καλή σχολική χρονιά.
Αμέσως μετά οι μαθητές ενημερώθηκαν με βίντεο, που επιμελήθηκε η υποδιευθύντρια του σχολείου μας κ. Κυριακοπούλου Φωτεινή, για τις δράσεις και τα προγράμματα που πραγματοποιήθηκαν  στο σχολείο μας κατά τη διάρκεια της προηγούμενης χρονιάς.
Στο τέλος η διευθύντρια μίλησε στα παιδιά για τους καθηγητές τους, στους οποίους οφείλουν να δείχνουν τον σεβασμό που αξίζει το δύσκολο έργο τους και ευχήθηκε σε όλους καλή σχολική χρονιά.
Τσουλκανάκη Βασιλική, Β5