2018-19 ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

H Γιορτή για την 28η Οκτωβρίου 1940

Το σχολείο μας τίμησε και φέτος την Εθνική Επέτειο του 1940, με μια όμορφη γιορτή, την οποία παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον μαθητές, καθηγητές και γονείς.                                            Μια ομάδα μαθητών κινητοποιήθηκε και παρουσίασε ένα θεατρικό δρώμενο, εμπνευσμένο από το ηρωικό πνεύμα των Ελλήνων αγωνιστών και Ελληνίδων αγωνιστριών της πατρίδας μας.
Την οργάνωση της γιορτής είχαν αναλάβει οι κυρίες Λαζάκη Παναγιώτα (Φιλόλογος) και Μπούχλιου Ειρήνη (Βιολόγος), με την αμέριστη συμπαράσταση στη μουσική πλαισίωση της γιορτής από τη Μουσικό του σχολείου μας κ. Ορνιθοπούλου Άννα και τη χορωδία της.
Ορισμός σημαιοφόρων και παραστατών.
Απονομή αριστείων και βραβείων προόδου.
Μετά το τέλος της γιορτής για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940, πραγματοποιήθηκε η τελετή ορισμού σημαιοφόρων και παραστατών, καθώς και η απονομή αριστείων και βραβείων προόδου στους μαθητές που διακρίθηκαν για τις επιδόσεις τους κατά την προηγούμενη σχολική χρονιά.
Πανηγυρικός Λόγος 28ης Οκτωβρίου 2018

Την Κυριακή, 28 Οκτωβρίου 2018, στο τέλος της επίσημης Δοξολογίας στον Μητροπολιτικό Ναό του Αγίου Νικολάου, η φιλόλογος του 3ου Γυμνασίου Αλεξανδρούπολης «Δόμνα Βισβίζη», κ. Λαζάκη Παναγιώτα, εκφώνησε τον Πανηγυρικό Λόγο της 28ης Οκτωβρίου 2018.
Τον Πανηγυρικό Λόγο μπορείτε να τον διαβάσετε πατώντας εδώ.