2018-19 ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

Καινοτομία στην Εκπαίδευση

Τη σχολική χρονιά 2017-2018, στο πλαίσιο του σχολικού προγράμματος σπουδών του μαθήματος της Φυσικής, πραγματοποιήθηκε στα τμήματα της Γ΄ τάξης του 3ου Γυμνασίου ένα πείραμα, με τρόπο καινοτόμο για το Γυμνάσιο, που αφορούσε στη μελέτη της περιόδου ταλάντωσης ενός εκκρεμούς.
Με συνδυασμό βιντεοσκόπησης και επεξεργασίας της εικόνας, καθώς και τη χρήση εξειδικευμένου προγράμματος σε υπολογιστή, οι μαθητές βοηθήθηκαν να καταλάβουν στοιχεία της ταλάντωσης του εκκρεμούς, η απόκτηση της γνώσης του οποίου γινόταν μέχρι τότε δογματικά και χωρίς ουσιαστική κατανόησή της.
Το συγκεκριμένο πείραμα, δομημένο ως σενάριο διδασκαλίας, υλοποιήθηκε από τον εκπαιδευτικό Δελιακίδη Παναγιώτη και τέθηκε στην κρίση της επιτροπής του Διεθνούς Συνεδρίου για την Προώθηση της Εκπαιδευτικής καινοτομίας (Ε.Ε.Π.Ε.Κ.), που πραγματοποιείται κάθε χρόνο στην πόλη της Λάρισας. Μετά τη θετική κρίση που έλαβε ο εκπαιδευτικός, παρουσίασε στο πλαίσιο του συνεδρίου το συγκεκριμένο σενάριο, στις 13 Οκτωβρίου 2018.