2018-19 ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

Η μέρα των μαθηματικών στο σχολείο μας

Το  Υπουργείο  Παιδείας,  στη  προσπάθειά  του  να  ενισχύσει  το  ενδιαφέρον  των  μαθητών  για  τα  μαθηματικά,  ανακήρυξε  το  2018  έτος  Μαθηματικών. Έτσι, το  σχολείο  μας  αφιέρωσε  την  21η  Νοεμβρίου  στο  γεγονός αυτό. Πραγματοποιήθηκαν  διάφορες διαθεματικές  δραστηριότητες,  στο  πλαίσιο  όλων  των  μαθημάτων, τις οποίες προετοίμασαν οι μαθηματικοί του σχολείου μας.
« Η  Α΄  γυμνασίου  παρακολούθησε  μία  ενδιαφέρουσα  ταινία  για  την  ιστορία  τριών  γυναικών  μαθηματικών  και  τις  προσπάθειες  τους  να  υπερπηδήσουν  τα  εμπόδια  που  είχαν  λόγω  του  φύλου  και  του  χρώματός  τους,  στις  ΗΠΑ  της  δεκαετίας  του  ΄60  ( Hidden  Figures ) .
Μέσα από την ταινία έγινε φανερό ότι τα μαθηματικά μπορούν όλοι να τα κατανοήσουν και να τα χρησιμοποιήσουν σε πολλούς τομείς.»
Χάιντι Δασκαλογιαννάκη , Α1
« Η  Β΄  γυμνασίου  πήρε  μέρος  σε  κυνήγι   θησαυρού  με  μαθηματικούς  γρίφους.  Νικητές  ανακηρύχθηκαν  οι  μαθητές  του  τμήματος  Β2,  οι  οποίοι  κατάφεραν  να  λύσουν  πρώτοι  τους  10  γρίφους  και  να  πάρουν  τον  θησαυρό.  Το  παιχνίδι άρεσε πολύ  στους  μαθητές,  καθώς  εξάσκησαν  τις  εκπαιδευτικές  τους  γνώσεις  με  έναν  διασκεδαστικό  τρόπο.»
Καραφυλλίδης Ιορδάνης, Β2
« Οι  μαθητές  της  Γ΄  τάξης  παρακολουθήσαμε  μία  ταινία  με  ανάλογο  θέμα  ( χ  και  y ).  Η  συγκεκριμένη  ταινία  μaς  έβαλε  στη  διαδικασία  να  προβληματιστούμε  και  να  κατανοήσουμε  πως  μερικές φορές  οι  αξίες  είναι  πιο  σημαντικές  από  τους  στόχους.  Θα  ήταν  υπέροχο  τέτοιες  δράσεις  να  συμβαίνουν  συχνά,  καθώς  ευνοούν  την  ανάπτυξη  διαλόγου  και  επικοινωνίας  και  την  απόκτηση  κριτικής σκέψης.»
Υρώ  Ναλμπάνη, Γ4