2018-19 ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

Εκπαιδευτική επίσκεψη με αφορμή την παγκόσμια ημέρα Εθελοντισμού

Αναμφισβήτητα, ένας εναλλακτικός τρόπος συμμετοχής του πολίτη στα κοινά είναι και ο εθελοντισμός.  Κυρίως, όμως είναι ένα δυνατό αντίδοτο στην εσωστρέφεια, στον ατομισμό και στην αποξένωση, που κυριαρχούν στη σημερινή εποχή.
Έτσι, την Τετάρτη 5/12/18 , το τμήμα Α1 του σχολείου μας, με αφορμή την παγκόσμια ημέρα εθελοντισμού , επισκέφτηκε  το Νομαρχείο Αλεξανδρούπολης, όπου είχε την ευκαιρία να συναντήσει συλλόγους και ομάδες σχετικές με τον εθελοντισμό  και να  ενημερωθεί για τις διάφορες  δράσεις  τους.
 Κάποιοι από αυτούς τους σταθμούς ήταν ο Σύλλογος γυναικείας εθελοντικής προσφοράς «Άγιος  Νικόλαος », ο Σύλλογος γονέων και φίλων αυτιστικών ατόμων  Ν. Έβρου  «Άγιος Βασίλειος », αθλητικός σύλλογος ατόμων με αναπηρίες «Κότινος », ο ελληνικός Ερυθρός Σταυρός , ο σύλλογος διαβητικών νομού Έβρου, ο 3rd medical student’s conference,η εταιρία κοινωνικής ψυχιατρικής και ψυχικής υγείας, καθώς και το Europe direct komotini. Οι υπεύθυνοι μας μίλησαν για τον σκοπό των αγώνων τους, ενώ  μας εντυπωσίασε ιδιαίτερα το πόσο αφοσιωμένοι και προσηλωμένοι ήταν στη δράση  και το έργο τους.