2018-19 ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Εθνολογικό Μουσείο

Την Τρίτη 4 Δεκέμβρη, το τμήμα Γ4 του σχολείου μας, με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Εδάφους του ΟΗΕ, συμμετείχε σε Εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Εθνολογικού Μουσείου Θράκης σε συνεργασία με το GROW Observatory,  με τίτλοΥγιές έδαφος, με αφορά;
    Αρχικά οι μαθητές ενημερώθηκαν για τους στόχους του προγράμματος και κατόπιν κλήθηκαν να διαχειριστούν ένα σενάριο σε σχέση με το έδαφος και τη χρήση φυτοφαρμάκων. Ανέλαβαν ρόλους και χρησιμοποίησαν την τεχνική του «Debate». Πιο συγκεκριμένα, δημιούργησαν δύο ομάδες, από τις οποίες η μία προσπάθησε να βρει επιχειρήματα υπέρ της χρήσης φυτοφαρμάκων και η άλλη κατά της χρήσης τους. Κατόπιν, μέσω της αντιπαράθεσης των επιχειρημάτων τους, προέκυψε ένα τελικό συμπέρασμα, που αποσκοπούσε στο να ενισχυθεί η περιβαλλοντική συνείδηση και η ενσυναίσθηση των μαθητών. Με αυτόν τον τρόπο υπήρξε ουσιαστική εμπλοκή, κριτική σκέψη, αυτοέκφραση, καθώς και  αλληλεπίδραση των ομάδων.
Υπεύθυνη για τον σχεδιασμό και την υλοποίηση της δράσης: Βαλεντίνα Σωκράτους, παιδαγωγός- εμψυχώτρια
Υπεύθυνες καθηγήτριες : Παπαδοπούλου Βασιλική, Σεκέρη Άννα
h