2018-19 ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

Δράση του προγράμματος e-Twinning «Culture Gateway».

Ζωντανή σύνδεση με σχολείο της Κροατίας με θέμα τα χριστουγεννιάτικα έθιμα.
Παραμονές Χριστουγέννων (Τετάρτη 19-12-2018) μπήκαμε στο γιορτινό κλίμα, καθώς μαθητές του προγράμματος Culture Gateway 2018-19 πραγματοποίησαν τηλεδιάσκεψη με μαθητές από το σχολείο Os Manus της Κροατίας, με το οποίο συνεργαζόμαστε στο πλαίσιο υλοποίησης του παραπάνω προγράμματος e-Twinning.  Στόχος της τηλεδιάσκεψης ήταν  να δοθεί η δυνατότητα ζωντανής συζήτησης μεταξύ των μαθητών, με θέμα ήθη και έθιμα των Χριστουγέννων στις δύο χώρες. Οι γλώσσες που χρησιμοποιήθηκαν ήταν η αγγλική και η γερμανική. Τα παιδιά, εδώ και ένα μήνα, προετοιμάζονταν σχετικά με το παραπάνω θέμα, με την επίβλεψη των καθηγητριών κ. Λαζάκη Παναγιώτας, κ. Ζησίδου Βάγιας, κ. Γκουλιάμα Αλεξάνδρας και κ. Μπόζιου Μαρίας. Πέρα από την αυτονόητη καλλιέργεια βασικών δεξιοτήτων γραμματισμού (κατανόηση και παραγωγή προφορικού λόγου στα αγγλικά και στα γερμανικά), οι μαθητές ήρθαν σε επαφή με μαθητές του εξωτερικού, με τα ήθη και έθιμα της Κροατίας και έγιναν οι ίδιοι πρεσβευτές των εθίμων της δικιάς μας χώρας.
Εντυπώσεις των παιδιών:
Ελισάβετ Αράπη: Η συνομιλία με τα παιδιά της Κροατίας ήταν μοναδική! Δεν είχα επικοινωνήσει με παιδιά από άλλη χώρα ξανά! Τα παιδιά μου φάνηκαν ευγενικά και πρόθυμα να ακούσουν όσα είχαμε προετοιμάσει να τους πούμε. Ανταλλάξαμε πληροφορίες σχετικά με τα χριστουγεννιάτικα ήθη και έθιμα των τόπων μας και ταυτόχρονα νιώθω ότι βελτιώσαμε τα αγγλικά και τα γερμανικά μας με έναν ενδιαφέροντα τρόπο!
Χάιντι Δασκαλογιαννάκη: Η σημερινή βιντεοσυνομιλία με τα παιδιά της Κροατίας ήταν μια πρωτόγνωρη και αξέχαστη εμπειρία, καθώς μας δόθηκε η ευκαιρία να επικοινωνήσουμε με παιδιά από άλλη χώρα!
Παναγιώτα Χριστοδούλου: Αν και πολλοί θεωρούν ότι μια απλή βιντεοκλήση δεν μπορεί να προσφέρει πολλά, η σημερινή εμπειρία θα μπορούσε να αλλάξει γνώμη στον καθένα. Σήμερα, στη live συνομιλία μας με τους Κροάτες συμμαθητές μας, στο πλαίσιο του προγράμματος e-Twinning «Culture Gateway”, πετύχαμε στόχους του προγράμματος, ενώ ταυτόχρονα είχαμε την ευκαιρία να συνομιλήσουμε με παλιούς φίλους από το ταξίδι μας στην Κροατία που είχε γίνει στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus+ Ka2 “We, the Kids of the EU, believe…”. Επίσης, πήραμε μια γεύση και μεταφερθήκαμε έστω και νοερά σε μια κροατική παραμονή Χριστουγέννων. Ήταν μια εμπειρία που θα μείνει ανεξίτηλη στη μνήμη μου και που μου έφερε στο μυαλό υπέροχες και αξέχαστες αναμνήσεις της περσινής χρονιάς!
j