2018-19 ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

Συμμετοχή του σχολείου μας στο Χριστουγεννιάτικο Χορωδιακό Φεστιβάλ Νέων

Για τρίτη συνεχόμενη χρονιά, η Χορωδία του 3ου Γυμνασίου Αλεξανδρούπολης  «ΔΟΜΝΑ ΒΙΣΒΙΖΗ»,  υπό τη διεύθυνση της κ. Ορνιθοπούλου Άννας, συμμετείχε στο Χριστουγεννιάτικο Χορωδιακό Φεστιβάλ  Νέων, που διοργανώνει η Περιφερειακή Ενότητα Έβρου και έχει καθιερωθεί πλέον ως αξιόλογη δράση που αναδεικνύει τον πολιτισμό και την παράδοση του τόπου μας. Η χορωδία αποτελείται από μαθητές και μαθήτριες του Γυμνασίου. Για πρώτη φορά, μάλιστα, φέτος η συνοδεία  των τραγουδιών έγινε από σχολική ορχήστρα.

Νιάτα, ταλέντο, επίμονες πρόβες και μεράκι είχαν ως αποτέλεσμα την πραγματοποίηση μιας σπουδαίας εμφάνισης. Οι φωνές και οι μελωδίες μετέφεραν το μήνυμα της Γέννησης του Θεανθρώπου, δημιουργώντας παράλληλα χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα, με παραδοσιακά κάλαντα, ξένα και ελληνικά τραγούδια που ακούστηκαν. Το μήνυμα της αγάπης, της ειρήνης και η μαγεία των Χριστουγέννων, ας περάσει, λοιπόν, σε όλον τον κόσμο με τη μουσική γλώσσα, που δε χρειάζεται μετάφραση. Ευχόμαστε Καλή Χρονιά!
«Τα παιδιά δούλεψαν σκληρά, συνεργάστηκαν μεταξύ τους για να βγει ένα καλό αποτέλεσμα, μια ολοκληρωμένη ομαδική δουλειά. Και για να γίνει αυτό, χρειάζεται θέληση, αγάπη για τη μουσική.»
Μελίνα Σαρρή, Β5΄