ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

Με το Γ΄ Βραβείο διακρίθηκε στην Μαθηματική Ολυμπιάδα ο μαθητής μας Χρήστος Τριανταφυλλίδης – Βράβευση από τον Δήμαρχο

Το  Γ΄ βραβείο στην 37η  Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα «ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ» κατέκτησε ο Τριανταφυλλίδης Χρήστος, μαθητής της Γ΄ τάξης του Σχολείου μας, συνεχίζοντας έτσι την πετυχημένη πορεία του.
Η βράβευση του Χρήστου και των λοιπών μαθητών που διακρίθηκαν στην Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα “Ο Αρχιμήδης” έγινε την Κυριακή 23 Φεβρουαρίου 2020,  στην Αίθουσα Τελετών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου.
Αξίζει να σημειωθεί ότι η 24άδα των μαθητών που προκρίθηκαν στον διαγωνισμό ΑΡΧΙΜΗΔΗ θα συμμετέχει στον τελευταίο Προκριματικό Διαγωνισμό, από τον οποίο θα προκύψει η 6μελής ομάδα που θα λάβει μέρος στη Βαλκανική Μαθηματική Ολυμπιάδα.
Η Σχολική Κοινότητα του 3ου Γυμνασίου εκφράζουμε θερμά συγχαρητήρια στον Χρήστο για τη μεγάλη αυτή διάκριση, του ευχόμαστε πρόοδο και επιτυχίες πάντα στη ζωή του και καλή επιτυχία στον Προκριματικό Διαγωνισμό!
ΒΡΑΒΕΥΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΗΜΑΡΧΟ
Τον Χρήστο​​ υποδέχτηκε την Τετάρτη στο γραφείο του ο Δήμαρχος Αλεξανδρούπολης Γιάννης Ζαμπούκης.​​
Ο δήμαρχος συνεχάρη τον Χρήστο για την αξιέπαινη και υποδειγματική προσπάθειά του, εκφράζοντας παράλληλα τον θαυμασμό του για το ήθος του, τον τρόπο σκέψης του και τις ικανότητές του. Συνεχάρη επίσης τους γονείς του,​​ τους καθηγητές του,​​ αλλά και τον Πρόεδρο της​​ Ελληνικής​​ Μαθηματικής Εταιρείας Έβρου​​ για​​ τη​​ στήριξη που του παρέχουν, τονίζοντας πόσο σημαντικό​​ είναι το υποστηρικτικό περιβάλλον για ένα παιδί που θέλει και μπορεί να εξελίξει τις δεξιότητες και ικανότητες.
Ευχαριστούμε τον δήμαρχο για τη φιλοξενία και τα καλά του λόγια, που δείχνουν για μια ακόμα φορά ότι βρίσκεται δίπλα στα σχολεία και στους μαθητές μας.
ΠΗΓΗ:https://www.alexpolis.gr/ton-vraveymeno-mathiti-christo-triantafyllidi-ypodechtike-o-dimarchos-alexandroypolis/