ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

6 Μαρτίου 2020: Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού

Στο 3ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης «Δόμνα Βισβίζη» πραγματοποιήθηκε σήμερα, Παρασκευή 6 Μαρτίου 2020 εκδήλωση- δράση στο πλαίσιο της Πανελλήνιας Ημέρας κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού. Η εκδήλωση οργανώθηκε από την Ομάδα Δράσεων Πρόληψης ενάντια στη Σχολική Βία και τον Εκφοβισμό (Υπεύθυνες Καθηγήτριες: Ζήκα Βάγια, Παπασιαπαλίνη Αναστασία, Χαβρουζά Ολυμπία). Προσκεκλημένος μας φέτος ήταν ο κ. Στράτος Βραχιώλιας, Ψυχολόγος, Επιστημονικά Υπεύθυνος του Κέντρου Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Π. Ε. Έβρου.
Οι μαθητές της Α΄ Γυμνασίου μέσω της καθοδήγησης του κ. Βραχιώλια προσπάθησαν να προσεγγίσουν βιωματικά τη διαφορετικότητα και την αποδοχή της, ενώ παράλληλα ασκήθηκαν στην αναγνώριση και τον σεβασμό των ορίων, των δικών τους και των άλλων. «Μην κρίνεις κάποιον από την εξωτερική του εμφάνιση, ένα μήλο που δεν είναι τέλειο μπορεί να είναι πεντανόστιμο!», «Μην κρίνεις κάποιον από το επάγγελμά του, όλοι προσφέρουν στο κοινωνικό σύνολο», «Άφησε χώρο και χρόνο στους άλλους, συμβιβάσου, βρες τη μέση οδό σε μια διαφωνία», «Υπάρχει χώρος για όλους, αρκεί να τους το επιτρέψουμε», είναι μερικά από τα συμπεράσματα στα οποία κατέληξαν οι μαθητές μας με τη βοήθεια του κ. Βραχιώλια. Στους μαθητές διανεμήθηκε φύλλο αποτίμησης της βιωματικής διαδικασίας, ενώ οι ίδιοι επίσης κλήθηκαν να απαντήσουν σε ερωτηματολόγιο σχετικά με το πόσο ασφαλείς αισθάνονται στον χώρο του σχολείου σωματικά και συναισθηματικά.
Η Ομάδα Δράσεων Πρόληψης ενάντια στη Σχολική Βία και τον Εκφοβισμό εκφράζει τις θερμές της ευχαριστίες στον κ. Βραχιώλια για τη συμβολή του στην προαγωγή της ψυχοκοινωνικής υγείας των μαθητών μας.