2014-15 ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

"Το Καφενείον η Ελλάς"

Στο πλαίσιο του εορτασμού για την επέτειο του Πολυτεχνείου, μαθητές της Β΄ και Γ΄  τάξης του σχολείου μας παρουσίασαν το θεατρικό  δρώμενο «Το Καφενείον η Ελλάς» του Δ. Μαριόλη. Το έργο αφορά έναν καφετζή, τον Βασίλη, ο οποίος αρχικά μένει άπραγος στα γεγονότα της εποχής (στρατιωτικό πραξικόπημα, συλλήψεις νέων κλπ). Τελικά όμως μαζί με την αδερφή του Ειρήνη, μια τολμηρή φοιτήτρια στο Πολυτεχνείο, καταφέρνει να ξεπεράσει τα όριά του και να αγωνιστεί για την ελευθερία που του στέρησαν.
Οι μαθητές μαζί με τους υπεύθυνους καθηγητές κατάφεραν να  παρουσιάσουν τη στάση που είχαν οι κάτοικοι της Αθήνας την εποχή εκείνη. Παρά τους φόβους και τις αμφιβολίες που διατηρούσαν, αντέδρασαν στο καθεστώς και τους πολιτικούς που ήθελαν να ανατρέψουν τη δημοκρατία και να στερήσουν από τον λαό πολλά δικαιώματά του.
Συγκινητική ήταν η στιγμή που μαθήτρια τραγούδησε το «Επέσατε θύματα» με συνοδεία πιάνου, ενώ παράλληλα ακούγονταν τα ονόματα των νεκρών του Πολυτεχνείου. Μαθητής έπαιξε με την κιθάρα του το τραγούδι «Είμαστε δυο» και η  γιορτή τελείωσε με τραγούδια της εποχής από τη χορωδία του σχολείου.
Υπεύθυνοι καθηγητές: Z.Γενηζεγκίνη – A. Καραγεωργίου

[Για τη Δημοσιογραφική Ομάδα: Δελάκη Λίνα]