2014-15 ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

1η εξόρμηση της Ποδηλατικής Ομάδας

Την Κυριακή 23 Νοεμβρίου η ποδηλατική ομάδα του σχολείου μας πραγματοποίησε εκδρομή στο ποτάμι της Μαΐστρου και στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας της περιοχής μας.
Στις 10.00 το πρωί, στην αυλή του σχολείου μας βρίσκονταν περίπου 40 ποδηλάτες, με τα σακίδια στους ώμους και πολλή διάθεση για εξερεύνηση.  Ελέγξαμε αν τα ποδήλατά μας ήταν σε καλή κατάσταση, ετοιμάσαμε τον εξοπλισμό μας και ξεκινήσαμε για τον Πλατανότοπο, γεμάτοι χαρά, ενέργεια και ζωντάνια. Μπροστά μάς συνόδευε ο κ. Καραγεωργίου με το ποδήλατο και πίσω ο κ. Φωτάκης με το αυτοκίνητο, για να επιβλέπει και να μας παρέχει βοήθεια σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης. Για να αποφύγουμε την πολλή κίνηση του κεντρικού δρόμου, διασχίσαμε την οδό Εθνικής Αντίστασης. Αφού περάσαμε τις μπάρες του τρένου, φάγαμε τις τούμπες μας στους χωματόδρομους και πλατσουρίσαμε με τα ποδήλατα στο ποτάμι, φτάσαμε στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας. Εκεί είχε διοργανωθεί διαγωνισμός ωδικών πουλιών. Περάσαμε αρκετή ώρα χαζεύοντας τα καναρίνια, τις καρδερίνες και τους φλώρους,  που τιτίβιζαν χωρίς σταματημό. Στο μουσείο φιλοξενούνταν και η έκθεση ζωγραφικής της κ. Ζουρνατζή Αναστασίας με θέμα “Το ποδήλατο”, πολύ ταιριαστή έκθεση για μια ποδηλατική ομάδα σαν και τη δική μας.
Μετά την επίσκεψη στο μουσείο (και το λαχταριστό κολατσιό), κατεβήκαμε στο ποτάμι και μιλήσαμε με τους υπεύθυνους καθηγητές για τη χλωρίδα και την πανίδα της περιοχής. Αργότερα, διασχίσαμε και πάλι το ποτάμι με μισοπεταλιές και πήραμε τον δρόμο της επιστροφής. Περνώντας από την οδό Άβαντος, και μέσα από την πόλη, φτάσαμε νωρίς το μεσημέρι στο σχολείο κουρασμένοι, ιδρωμένοι, πεινασμένοι, με σκασμένα λάστιχα, αλλά και γεμάτοι εμπειρίες, γνώσεις και ανυπομονησία για την επόμενη ποδηλατική εξόρμησή μας.

[Για τη δημοσιογραφική ομάδα, Στράτος Πολίτης]