2014-15 ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

Εκπαιδευτική Ημερίδα: Σεμινάριο για Α΄ Βοήθειες στο Σχολικό Περιβάλλον

Tην Τρίτη 25 Νοεμβρίου2014 και ώρα 17.30 έως 20.30, στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του 3ου Γυμνασίου Αλεξ/πολης  πραγματοποιήθηκε  Ημερίδα ? Σεμινάριο Α΄ Βοηθειών στο Σχολικό Περιβάλλον, με πρωτοβουλία της Υπεύθυνης Σχολικής Δραστηριοτήτων Έβρου και της Σχολικής Συμβούλου ΠΕ11.

Στο σεμινάριο ενημερώθηκαν επιτυχώς εκπαιδευτικοί σχολικών μονάδων σχετικά με τον τρόπο με τον οποίο μπορούν να διαχειριστούν καταστάσεις ατυχημάτων που συμβαίνουν σε μαθητές μέσα στο σχολικό περιβάλλον. Αναδείχθηκε η σημασία και η αναγκαιότητα της αντιμετώπισης των ατυχημάτων αλλά επιτεύχθηκε και ευαισθητοποιήση των εκπαιδευτικών στην εμπλοκή τους σε προγράμματα σχετικής θεματολογίας με μαθητικές ομάδες μεταφέροντας το πνεύμα του εθελοντισμού και της προσφοράς.

Το πρόγραμμα του σεμιναρίου:
17.30 ? 17.50: Χαιρετισμοί Κωνσταντινίδου Ξανθή, Σχολική Σύμβουλος Φυσικής Αγωγής
Τσιροπούλου Σοφία, Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων
17.50 ? 18.20: Παιδαγωγική και διδακτική προσέγγιση Α΄ Βοηθειών στο σχολείο
Παπαπαντελής Νικήτας, εκπαιδευτικός 1ου ΕΠΑΛ Αλεξ/πολης-
Ματανάς Κων/νος, εκπαιδευτικός 3ου Γυμνασίου Αλεξ/πολης
18.20 ? 19.20: Γίνε ήρωας σώσε μια ζωή. Επίδειξη Α΄ Βοηθειών στο χώρο του σχολείου
Μπαμπούλη Αλεξάνδρα, νοσηλεύτρια ? εκπαιδεύτρια του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού
19-20 ? 19.40 Κακώσεις μυοσκελετικού