2015-16 ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

Παραδοσιακός χορός και έκφραση

Την Παρασκευή 24 Μαρτίου το απόγευμα, πραγματοποιήθηκε η Γιορτή Παραδοσιακού χορού, που διοργάνωσε το γραφείο Φυσικής Αγωγής για τα σχολεία του Έβρου στο Δημοτικό Θέατρο Αλεξανδρούπολης.
Η χορευτική ομάδα, με τις εντυπωσιακές Θρακιώτικες φορεσιές του σχολείου, ξεχώρισε με την παρουσία της. Οι μαθήτριες  χόρεψαν χορούς της Ανατολικής Θράκης. Οι χοροί αυτοί είναι πολύ ζωηροί, θεαματικοί και με γρήγορη ρυθμική κίνηση. Διακρίνονται για την πολυπλοκότητα των κινήσεων και τον δυναμικό και έντονο ρυθμό τους.  Η εμφάνιση των μαθητριών ήταν εντυπωσιακή! Ο συγχρονισμός και η ομοιομορφία ήταν  τα κύρια χαρακτηριστικά της παρουσίασης του προγράμματος. Η γιορτή αυτή του Παραδοσιακού χορού ήταν ένα μέσο έκφρασης για τους μαθητές και τις μαθήτριες των σχολείων και ευχόμαστε να συνεχιστεί με μεγαλύτερη συμμετοχή.
Η χορευτική ομάδα αποτελείται από τις:
ΚΑΠΟΥΤΣΗ ΕΛΕΝΑ
ΔΟΥΛΓΕΡΗ ΠΑΡΘΕΝΑ