2015-16 ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

Ο Καραγκιόζης το 1821

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Στις 24 Μαρτίου 2016 τιμήσαμε στο σχολείο μας την 195η επέτειο της εθνικής μας παλιγγενεσίας. Η εκδήλωση ξεκίνησε με τον χαιρετισμό της Διευθύντριας κ. Παταπάτη Ευφροσύνης, η οποία μίλησε για τη σημασία της 25ης Μαρτίου ως ημέρας ιστορικής μνήμης και τιμής στους ήρωες της Επανάστασης. Η γιορτή συνεχίστηκε με μία διαφορετική παρουσίαση των γεγονότων πριν από την έναρξη της Επανάστασης με την παράσταση του Θεάτρου Σκιών: «Ο Καραγκιόζης το 1821».
«Βρισκόμαστε στο 1821, λίγο πριν από την έναρξη της Επανάστασης. Η Ιστορία περιμένει τον Καραγκιόζη, τον Χατζηαβάτη και τους ήρωες της Επανάστασης να αφήσουν το στίγμα τους με τον δικό τους μοναδικό τρόπο?
-Καραγκιόζη, ξύπνα, θέλω τη βοήθειά σου. Η Ιστορία μάς περιμένει!
-Χατζατζάρη, είναι ωραία αυτή η Ιστορία; Ψηλή, ξανθιά, λεύτερη; Θα μου τη γνωρίσεις;
-Καλά, δεν έμαθες τίποτα; Το γένος μας ετοιμάζει ξεσηκωμό!»
 ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ: Παπανδρούδης Μιλτιάδης
ΜΥΡΙΓΚΟΚΟΣ: Θεοδωρακίδης Πασχάλης
ΚΟΛΛΗΤΗΡΙ: Δουβαρ?ς Γιώργος
ΑΓΛΑΪΑ: Γκέντζελη Σοφία
ΧΑΤΖΗΑΒΑΤΗΣ: Κωνσταντίνου Κωνσταντίνος
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΕΚΕΡΗΣ: Μιχαηλίδης Αναστάσης
ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΤΣΑΚΑΛΩΦ: Κουράκη Βασούλα
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΣΚΟΥΦΑΣ: Κεσκίνη Μαρία
ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΞΑΝΘΟΣ: Γιάχος Βαλάντης
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΥΨΗΛΑΝΤΗΣ: Γιάχος Βαλάντης
ΠΑΠΑΦΛΕΣΣΑΣ: Μπάντας Θαν?σης
ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ: Κεσκίνη Μαρία
ΔΟΜΝΑ ΒΙΣΒΙΖΗ: Κανελέτη Ιωάννα
ΜΟΥΣΙΚΗ-ΤΡΑΓΟΥΔΙ: Μόρφης Κωνσταντίνος (μπουζούκι), Παναγιωτίδης Μάριος (τουμπερλέκι), Μιχαηλίδης Αναστάσης, Παπανδρούδης Μιλτιάδης, Κωνσταντίνου Κωνσταντίνος, Θεοδωρακίδης Πασχάλης,  Κεσκίνη Μαρία, Κουράκη Βασούλα, Γιάχος Βαλάντης, Κανελέτη Ιωάννα, Μπάντας Θανάσης (τραγούδι)
ΒΟΗΘΟΙ: Κώτα Μαρία, Κυριακάκη Νικολέτα, Κανταρίδου Ρούσα
ΦΙΓΟΥΡΕΣ-ΣΚΗΝΙΚΑ: Κιτσάτη Μαρία
Υπεύθυνες καθηγήτριες: Κιτσάτη Μαρία, Αδαμίδου Σοφία
Καλλιτεχνική επιμέλεια: Φωτάκης Χαράλαμπος
Στη συνέχεια της εκδήλωσης  η χορωδία του σχολείου υπό τη διεύθυνση του καθηγητή Μουσικής κ. Γρένδα Βασίλη ερμήνευσε επετειακά τραγούδια, ενώ στο τέλος η χορευτική ομάδα, με υπεύθυνη την καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής κ. Χαβρουζά Ολυμπία, χόρεψε ελληνικούς παραδοσιακούς χορούς. Συγχαρητήρια σε όλους τους συντελεστές της γιορτής!