2015-16 ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

Εκπαιδευτική επίσκεψη Περιβαλλοντικών Ομάδων

Στις 20, 21 και 22 Μαρτίου 2016 οι Περιβαλλοντικές ομάδες του 3ου Γυμνασίου Αλεξανδρούπολης «Δόμνα Βισβίζη»  (Περιβαλλοντικό Tre-e-twinning και Περιβαλλοντική Ομάδα με θέμα τη Γεωθερμία) πραγματοποίησαν την εκπαιδευτική τους επίσκεψη στην Έδεσσα, Καστοριά και Νυμφαίο Φλώρινας.
Την πρώτη μέρα οι μαθητές/τριες  επισκέφθηκαν την  Έδεσσα και περιηγήθηκαν στους γραφικούς δρόμους του νερού στη συνοικία Βαρόσι, όπου βρίσκονται οι  καταρράκτες της πόλης, ο Αλευρόμυλος, το Ερπετάριο, το Λαογραφικό Μουσείο και ο βυζαντινός ναός της Κοιμήσεως της Θεοτόκου.
Η άφιξη στην Καστοριά και στη λίμνη Ορεστιάδα, λουσμένη με τα χρώματα της δύσης του ήλιου, εντυπωσίασε ιδιαίτερα μαθητές /τριες και καθηγήτριες.
Το πρωί της δεύτερης μέρας πραγματοποιήθηκε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Ενέργεια και Περιβάλλον» στο ΚΠΕ Καστοριάς. Τα παιδιά γνωρίστηκαν με τους εκπαιδευτές , παρακολούθησαν μία πολυμεσική διάλεξη και στο τέλος χωρίστηκαν σε δύο ομάδες με τελικό στόχο να κατασκευάσουν ένα βιοκλιματικό σπίτι και να αναμετρηθούν σε ένα κυνήγι θησαυρού με περιβαλλοντικό περιεχόμενο.
Το απόγευμα της ίδιας μέρας οι μαθητές/τριες επισκέφθηκαν τον Λιμναίο Οικισμό στο Δισπηλιό, έναν από τους σημαντικότερους νεολιθικούς οικισμούς. Έπειτα ξεναγήθηκαν στο Σπήλαιο του Δράκου, όπου θαύμασαν τη μαγεία της φύσης με τους σταλακτίτες και τους σταλαγμίτες.
Στη νυχτερινή έξοδο των ομάδων η βραδιά κύλησε ευχάριστα με γευστικό φαγητό, τραγούδι και πολύ χορό!
Ο Αρκτούρος στο Νυμφαίο της Φλώρινας ήταν ο τελευταίος σταθμός πριν την επιστροφή στην Αλεξανδρούπολη. Τόσο οι πληροφορίες σχετικά με την καφέ αρκούδα όσο και η θέα από το Νυμφαίο γοήτευσε ιδιαίτερα τα παιδιά.
Η εκπαιδευτική εκδρομή είχε μόνο θετικά αποτελέσματα. Οι μαθητές/τριες απόλαυσαν τη φύση, διδάχθηκαν από αυτήν, αλλά με το ήθος, τη συμπεριφορά και την άψογη συνεργασία τους δημιούργησαν μία πολύ καλή μαθητική ανάμνηση που σίγουρα θα αποτελέσει μελλοντικό έρεισμα για να διαμορφώσουν μια καλύτερη στάση ζωής ως προς το περιβάλλον, φυσικό και κοινωνικό!
Συνοδοί εκπαιδευτικοί: Ζησίδου Β., Κοκκίνη Ε., Παπαδοπούλου Β., Λαζάκη Π.